Олександр Кацуба і "вишки Бойка": як родина мільйонера уникає правосуддя в Україні
Проте прогнози скептиків не справдилися. Олександр Кацуба повернувся на Батьківщину. І не просто повернувся, а веде там активне життя, постійно мелькаючи в стрічках новин. Ні, він не фігурує у скандалах, як інші його колеги з нелегкої закордонної служби у різноманітних іноземних «батальйонах тероборони», як влучно назвали ці «формування» журналісти Української правди, які виявили Кацубу в Монако за милою розмовою з колишньою дружиною, з якою він, зважаючи на все, зберігає цілком близькі відносини. Та й чого не зберігати? На Наталю Гузенко, так звати колишню дружину Кацуби, оформлено чимало активів особисто Олександра Кацуби, так і інших представників його сімейства.
Але Кацуба повернувся до Києва після візиту до дружини, хай і колишньої, де почав мелькати на сторінках різноманітних ЗМІ. Частина цих матеріалів – його версія подій з «вишками Бойка» та службою Кацуби-молодшого в Нафтогазі, через яку він провів у СІЗО кілька місяців у 2016-2017 роках та вийшов під заставу у 400 мільйонів гривень. На пряме запитання – звідки сім’я взяла гроші? – Олександр Кацуба відповідає, що «продали завод залізобетонних виробів у Водолазі». При цьому він стверджує, що жодного відношення до розкрадань у Нафтогазі та до "вишок Бойка" не мав. Хоча тодішній Генпрокурор Юрій Луценко мав свою версію:
«Сім’я Кацуби» означає те, що у схемі з вежами Бойка та розкраданнями у Нафтогазі брала участь вся родина: Олександр Кацуба, його старший брат Сергій Кацуба та їх батько, Володимир Кацуба. Генпрокуратура оцінила результати діяльності сімейства у 449,9 мільйона гривень у цінах 2014 року. А проти Олександра Кацуби було відкрито дві кримінальні справи – за статтями 255 (Створення злочинної організації) та 191 (Привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. Але, як згадувалося, посидівши кілька місяців у СІЗО, Олександр Кацуба вийшов на волю.
Читайте по темі: Село на Чернігівщині замовило мавіки на 4 мільйони по завищених цінах: використали «сертифікатну» заточку
До того ж дуже вчасно наклав на себе руки інший ключовий фігурант справи – ще один заступник голови Нафтогазу, Геннадій Юр’єв, на якого Кацуба і звалив усе, що міг. Причому сам це визнає, водночас називаючи Юр’єва «порядною людиною».
Щодо інших Кацуб, особливо старшого брата, Сергія Кацуби, то той самий Луценко називав його «ключовим організатором схеми крадіжки грошей із Нафтогазу». Наслідком це не підтверджено, але Сергій Кацуба був заступником голови Нафтогазу, у цьому кріслі його змінив Олександр, а сам Сергій пішов у народні депутати від Партії регіонів. Що цікаво – зараз Олександр Кацуба намагається всіляко дистанціюватися від старшого брата, мабуть, забувши, що той разом із батьком «продав завод, щоби заплатити заставу». Звичайно, це їхні сімейні справи, але на тлі Юр’єва, що «застрелився», на якого Олександр Кацуба звалив усе, що можна, і якого називає «супер-людиною», це дуже характеризує його як особистість.
Добре, що хоч від батька не відхрещується. Який, власне, і заснував усю сімейну імперію Кацуб і завдяки якому спочатку Сергій, а потім Олександр потрапили до Нафтогазу. Володимир Кацуба нині очолює Харківську районну раду, що дещо дрібнувато для двічі Народного депутата (від Партії регіонів, природно), але свій шлях у велику політику він теж починав із низів – з голови Дергачівської райадміністрації. А потім пробився і до нардепів, де став першим, кого спіймали на «кнопкодавстві» після ухвалення відповідного закону. У зв’язку з сімейною традицією Кацуб зливати своїх благодійників слід зазначити, що Володимир Кацуба після втечі Януковича оперативно «перефарбувався» і перекинувся спочатку до депутатської групи «Суверенна європейська Україна», а потім до «Волі народу». На його совісті, як і на совісті його сина Сергія, який також був нардепом від Партії регіонів, голосування за «диктаторські закони». Історія, звичайно, давня, але все ж таки як характеристика сімейки цілком підходить.
Особливо на тлі того, як оперативно сімейка злилася з оточення Анатолія Шарія, коли стало зрозуміло, що той не потрапляє до парламенту та взагалі є відвертим маргіналом. Хоча у списках партії Шарія було багато представників родини Кацуби. А у 2019 році 83% грошей, які були пожертвовані партії Шарія, прийшли від родини Кацуби.
Але коли з Шарієм стало зрозуміло, Кацуба почав стверджувати, що Шарія його сімейство не фінансувало. Що прямо суперечить даним «Руху Чесно», який нарахував, що від донорів, які так чи інакше пов’язані з бізнесом сім’ї Кацуб, Шарій отримав 5,1 мільйона гривень. Але Кацуба-молодший на блакитному оці стверджує, що це неправда.
Добре, що хоч від родичів не цурається. Очевидно, розуміє, що на сайті ЦВК у списках партії Шарія вони залишилися.
Читайте по темі: Вночі вибухи пролунали у Дніпрі
Після тріумфальної перемоги Зеленського Кацуба оперативно змінив «забарвлення». Що не дивно, судячи з усієї його попередньої біографії. Зважаючи на те, що тато очолив Харківський район, «забарвлення» змінив і він. Що там із татом – невідомо, а ось син каже, що він «повірив у Зеленського, заглянув йому в очі та побачив, що це круто». Що саме «круто» – він пояснити не може. Але – «круто».
І на хвилі цієї «крутості» подався до IT-бізнесу. Принаймні саме так він називає свою мікрокредитну компанію MyCredit.
Як це вкладається в нього в голові – питання щодо нього самого. Але нас цікавить інше питання – звідки Олександр Кацуба взяв стартовий капітал на цю компанію. А становив він трохи більше одного мільйона доларів. І відкрилася «IT-компанія» MyCredit у 2014 році, саме після освоєння грошей від вишок Бойка. До яких, як стверджує Олександр Кацуба, він не мав стосунку. Як і його брат Сергій та його ж батько Володимир.
Можна б повірити, та віриться важко. І ось тут питання саме до Володимира Зеленського, точніше – правоохоронних органів, які контролюють його Офіс – чому сімейка Кацуб так і не відповіла за мільярди, вкрадені у народу України? Те, що попередня влада випустила Олександра Кацубу із в’язниці, не знімає питань до нинішньої. Особливо якщо згадати обіцянки, які вона давала у 2019 році, коли Олександр Кацуба вкотре стрімко «перефарбовувався».
Распечатать