П’ять ініціатив Трампа, які вже вигідні Путіну
Про це пише OBOZ.UA.
11 лютого Дональд Трамп подякував Володимиру Путіну за звільнення американського вчителя Марка Фогеля, який за вигаданими звинуваченнями відбував багаторічний строк у російській в’язниці. Президент США сказав, що "звільнення може відіграти значну роль у припиненні війни в Україні", та описав визволення як "акт щедрості" з боку диктатора. При цьому 47-й президент США зробив уже кілька "ніжних" поступок Путіну. Наприклад, ліквідував KleptoCapture – американський спецпідрозділ з розшуку активів підсанкційних російських олігархів, які мають тісний стосунок до Кремля. Крок щодо ліквідації цієї групи був позитивно сприйнятий у Кремлі і став одним із ключових моментів у низці заходів нової адміністрації США, які можуть зіграти на руку Володимиру Путіну.
Радіють олігархи, радіє пропаганда
Генеральна прокуратура США оголосила про скасування робочої групи KleptoCapture, яка займалася пошуком та арештом активів російських компаній та олігархів, котрі потрапили під американські санкції у зв’язку з війною в Україні. Цей напрям було розпочато за президента США Джо Байдена після початку російського повномасштабного вторгнення.
KleptoCapture працювала на те, щоб обмежити фінанси близьких до Кремля олігархів. Серед обвинувачених – алюмінієвий магнат Олег Дерипаска та "православний" медіаолігарх Костянтин Малофєєв, олігарх-сенатор Сулейман Керімов та просто дуже багата та наближена до Кремля людина Віктор Вексельберг. Також група здійснювала контроль за дотриманням санкцій проти Москви, виявляла та карала компанії, які допомагали Росії їх обходити. Діяльність групи підривала економічні можливості Росії для ведення війни в Україні, а також завдавала шкоди олігархам, близьким до Кремля.
Американське відділення організації боротьби з корупцією Transparency International заявило, що рішення генпрокурорки США Бонді "значно підриває здатність США протидіяти транснаціональній корупції, яка продовжує загрожувати ключовим інтересам США у сфері безпеки та економіки", адже дії KleptoCapture "привели до ідентифікації, заморожування та конфіскації мільярдів доларів, які контролювали вороги Америки". Трампівська генпрокурорка вважає інакше. Бонді заявила, що політику, спрямовану на витіснення Росії зі світових ринків, тепер буде перенаправлено на боротьбу з наркокартелями, а тому кошти, що прямували на роботу групи, підуть на фінансування нових напрямків.
Станом на лютий 2024 року KleptoCapture обмежила доступ, вилучила чи домоглася судових рішень щодо конфіскації активів російських бізнесменів майже на $700 млн, йдеться на сайті Мін’юсту США. За час роботи група звинуватила більш ніж 70 осіб у порушенні санкцій та експортного контролю проти Росії.
Генеральна прокурорка США також вирішила скасувати Foreign Influence Task Force – робочу групу в Мін’юсті, яку було створено під час роботи першої адміністрації Трампа для протидії іноземному впливу. Зусилля співробітників цього відділу були спрямовані проти російських спроб "посіяти розбрат, підірвати демократію та поширювати дезінформацію". Фактично ця група протидіяла розповсюдженню російській пропаганді у Штатах та в Європі, різке збільшення подібної діяльності відзначається після 24 лютого 2022 року.
Минулого року, зокрема за допомогою Foreign Influence Task Force, ФБР змогла створити 277-сторінкове досьє, де докладно описуються плани Росії щодо завоювання "сердець і умів" американців та європейців. Уряд США звинуватив громадян Росії і прикрив діяльність понад 30 інтернет-доменів через сплановану кампанію з впливу на американські та європейські вибори.
На чолі розвідки "чутлива" до РФ людина
Сенат США затвердив Тулсі Габбард на посаду директорки Національної розвідки, яка формально є головою розвідувальної спільноти США, до якої входять 18 різних відомств, зокрема ЦРУ, ФБР та підпорядковані Міністерству оборони розвідуправління. Крім того, саме її офіс складає так зване Щоденне президентське резюме – секретна збірка розвідданих, яка лягає на стіл президента щоранку.
Тепер координувати американську розвідку буде людина, яка повторює за Путіним та російською пропагандою будь-яку брехню щодо війни в Україні, НАТО та дій Заходу з допомоги українцям. Габбард фактично "співчуває" Росії в її війні проти України.
"Цієї війни і страждань можна було б легко уникнути, якби адміністрація Байдена/НАТО просто визнала законні побоювання Росії щодо безпеки у зв’язку зі вступом України до НАТО", – заявляла вона на початку повномасштабної війни.
Такий крок може спричинити "сповільнення" обміну розвідданими, що потенційно може вплинути на розвідувальний потенціал НАТО та України, яка у роки війни активно співпрацює з американською розвідкою.
Розслідування злочинів РФ під загрозою
Рішення адміністрації президента США Дональда Трампа заморозити фінансування інших країн почало позначатися на міжнародних зусиллях із залучення Росії до відповідальності за ймовірні воєнні злочини в Україні, повідомляє Reuters. З лютого 2022 року Україна порушила понад 140 000 справ про воєнні злочини.
Міжнародні ініціативи, які фінансуються США, такі як Група консультантів з розслідування воєнних злочинів в Україні (ACA), надавали підтримку українській владі, допомагаючи проводити розслідування навіть під час бойових дій. На кону шість проєктів, що фінансуються США та реалізуються Офісом генерального прокурора України, загальною вартістю 89 мільйонів доларів. Щонайменше п’ять із цих проєктів уже заморожено.
Серед постраждалих ініціатив – збирання та збереження доказів воєнних злочинів, антикорупційні проєкти та реформа української системи прокуратури. Через заморожування фінансування близько 40 експертів з Міжнародної ініціативи кримінального правосуддя Джорджтаунського університету, яка координує діяльність ACA, змушені припинити роботу. Крім того, постраждали українські неурядові організації, які займалися збиранням доказів та документуванням збитків.
США переглядають підхід до допомоги
Перша зустріч контактної групи з озброєння України "Рамштайну" за Трампа, яка відбулася 12 лютого, демонструє, що президент США, як і обіцяв, поступово переглядає підхід щодо допомоги Україні. Так, вперше "Рамштайн" відбувся під головуванням не США. Цього разу це була Британії. Також США вперше не оголосили пакет військової допомоги.
Глава Пентагону Піт Гегсет був присутній на засіданні контактної групи, закликавши, "найшвидше закінчити російсько-український військовий конфлікт". Він також зазначив, що питання гарантій безпеки будуть покладені на Європу, а також те, що адміністрація президента США має намір домогтися від союзників у Європі, щоб вони почали закуповувати американську зброю для України. Якщо бажають, звісно.
Це може свідчити про перші поступки Трампа
Щодо ліквідації американського спецпідрозділу, який займався російськими олігархами, то, можливо, це є одна із перших поступок Путіну з боку Трампа. І в такий спосіб він, я думаю, вважає, що одразу виграє у двох напрямах. По-перше, дійсно, виконує певні побажання Кремля. З іншого боку, гроші російських олігархів тепер зможуть знову надходити до економіки США. Такий крок дійсно може свідчити про початок переговорів і перших поступок Кремлю у питанні послаблення санкцій – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.
За словами експерта, коли були створені відповідні групи і комітети, які не дозволяли в режимі онлайн обходити санкції, то можна було говорити про активну протидію. Зараз це буде залежати лише від Дональда Трампа та його бачення ситуації у світі, яке досить специфічне як для демократичного лідера. При цьому це не означає, що історія закрита, бо в будь-який момент президент США може дати розпорядження Міністерству фінансів "розірвати" тих же російських олігархів, але тепер це буде залежати виключно від нього.
"Щодо рішення скасувати Foreign Influence Task Force, то ця група з’явилася при Трампі як відповідь на обвинувачення, що його президентська кампанія мала російський присмак допомоги. І в такий спосіб він намагався довести, що все це неправда. У часи Байдена робота цієї групи була найбільш активна, коли якраз і почалися обмеження російських пропагандистів у Штатах. Так, Трамп сьогодні руйнує різні інституції, але це не означає, що завтра дозволять працювати в Штатах російським і китайським пропагандистським компаніям. Це буде вирішувати вже в ручному режимі нова американська адміністрація, кого допускати, кого ні", – зазначає Олександр Леонов.
Щодо зміни підходів до допомоги, то принаймні в Сполучених Штатах сьогодні розглядають такий момент, вважає Леонов. Наприклад, американці зараз хочуть все робити за гроші. На думку експерта, у цьому відношенні є важливий момент. Адже зброю, яку Україна отримувала як допомогу, її використання треба було погоджувати з партнерами. Якщо зброя купується, то ніхто не може вказувати, як вона має застосовуватись.
"Якщо ми окупуємо ракети ATACMS, а не отримуємо в межах пакетів допомоги, то вочевидь, Україна має сама право самостійно вирішувати, як їх застосовувати. Також може бути розширення лінійки озброєння, адже багато хто при Байдені говорили про передачу Україні інших крилатих ракет, але цього так і не сталося. Можливо, якраз, коли йдеться про закупівлю, ці ракети підуть в Україну. І тому це можна розглядати, з одного боку, як скорочення можливостей отримання зброї безкоштовно, але, з іншого боку, це може сприяти тому, що Україна отримує більше зброї і більш сучасної без обмежень на застосування, але за гроші наших європейських партнерів. Мені здається, це цікавий момент", – констатував Олександр Леонов.
Распечатать