Військова частина замовила металеві накриття для траншей на 231 мільйон гривень

Про це повідомляється у системі «Прозорро» (79,00, 78,94, та 73,00 млн грн).
До липня планується поставка гофрованих траншейних укриттів УГТ-2 номенклатурний номер НАТО (NSN 9520-61-017-9699) у три регіони: у Ніжин Чернігівської області (+/- 10 км) за ціною 3 480 грн/шт, у Краматорськ Донецької області (+/- 50 км) по 3 588 грн/шт, та у Павлоград Дніпропетровської області (+/- 50 км) по 3 318 грн/шт. Вартість включає доставку. Виробником є компанія «Віакон Україна».
Арочні елементи мають бути виготовлені з нефарбованої хвилястої гофрованої сталі марки Ст3пс або Ст3сп, товщиною не менше 2,0 мм. Розміри: ширина арки в основі – не менше 1900 мм, висота – не менше 500 мм, довжина – не менше 990 мм. Конструкція має передбачати можливість послідовного з’єднання між собою. Гарантійний строк зберігання – п’ять років, строк експлуатації – три роки.
Для участі у тендері учасники мали надати висновок структурного підрозділу Управління представництва замовника Міністерства оборони України про спроможність виготовляти арочні елементи з хвилястої сталі згідно з технічними вимогами. «Віакон Україна» подала висновок 2461 військового представництва Міноборони від 6 лютого 2025 року, у якому зазначено, що виробничі потужності компанії розміщені в Закарпатській області, забезпечують виготовлення 9 600 виробів на місяць, підприємство має необхідне обладнання, кваліфікований персонал і фінансову спроможність виконувати роботи без авансових платежів. За результатами перевірки компанію визнано такою, що здатна виготовити та поставити гофровані траншейні укриття типу УГТ-2.
Водночас відповідно до Директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача ЗСУ , всі військові представництва Міністерства оборони підлягають розформуванню до 30 червня 2025 року, а з 1 квітня 2025 року припиняють виконання контрольних функцій. Після цього технічне оцінювання та контроль якості покладатимуться безпосередньо на замовника, який укладає державний контракт (див. у Висновку військового представництва Міноборони).
Таким чином, за період з 21 квітня по 30 червня 2025 року, тобто за два місяці і десять днів, «Віакон Україна» має виготовити та поставити 66 703 арочних елементи у три регіони. Згідно з наданим висновком військового представництва, виробнича потужність компанії становить 9 600 одиниць на місяць, або приблизно 22 400 одиниць за зазначений період, що втричі менше за потрібну кількість.
Дорожчими конкурентами у закупівлях були «TenThousand Holdings LTD», ТОВ «Югсталь», ТОВ «Акам» та ТОВ «АІР Сістем Коммунікейшн ЛТД».
Компанія «Югсталь» подала до Антимонопольного комітету три скарги щодо скасування рішення про визначення «Віакон Україна» переможцем процедури закупівлі. У всіх скаргах порушувалися схожі питання.
Зокрема, скаржник зазначав, що в документі «Тендерна пропозиція» переможець у графі «найменування товару» вказав «Укриття гофроване траншейне УГТ-2 …», хоча замовником у документації було визначено інше формулювання — «Арочний елемент з хвилястої гофрованої сталі … (або еквівалент)», яке, на думку скаржника, не потребувало редагування.
Також у скаргах зазначалося, що порівняльна таблиця технічних характеристик не містила малюнка, а також відомостей про те, що до низа листа приварені смуги шириною 50 мм, внутрішній розмір 850 мм.
Крім того, у довідці про повне найменування виробника учасник вказав скорочену форму «ТОВ «Віакон Україна», замість повної – «Товариство з обмеженою відповідальністю «Віакон Україна».
Комісія з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель не задовольнила жодної з поданих скарг.
За даними аналітичної системи «YouControl» cтолична «Віакон Україна» належить Анатолію Зіненку з Києва. Він також одноосібно володіє ТОВ «Віакон Проект» та ТОВ «Дорсервісбуд» разом із Юрієм Агафоновим. Зіненко був засновником ГО «Федерація мотоциклетного спорту м. Севастополя» та ГО «Ендуро клуб Севастополь».
У 2020 році «Віакон Україна» фігурувала у кримінальній справі за фактом розтрати бюджетних коштів. Служба автомобільних доріг у Закарпатській області віддала фірмі чотири замовлення майже на мільйон гривень щодо розробки тендерної документації за умовами контракту FIDIC для проведення тендерної процедури з капітального ремонту автомобільних доріг. При цьому, в замовника був наявний тендерний комітет з конкурсних торгів.
З 2016 року «Віакон Україна» отримала державних замовлень на 385,40 млн грн, найбільше в нинішнього замовника.
Ганна Кислякова, «Наші гроші»